radwinter


Radwinter History

St Mary the Virgin Church, Register of Baptisms 1813-1958

part 4

email

email

Radwinter History homepage


pt 1 pt 2 pt 3

We are extremely grateful to Stan & Joan Sutherland for permission to reproduce this data


Date of Birth Date of Baptism Child's Name Son or Dau Parent's Name Parish Occupation
1910 Sep 25 GIBSON Elsie Adelaide dau of Charles & Julia GIBSON Radwinter Bootmaker
1911 Apr 09 POTTS Thomas Leslie son of John Thomas & Harriet POTTS Radwinter Labourer
1911 Apr 09 TURPIN George Frederick James son of Frederick Henry & Alice Maud Mary TURPIN Radwinter Farm Labourer
1911 Dec 10 JARVIS William Joseph John son of Joseph & Emma Rebecca JARVIS Wimbish Labourer
1911 Dec 17 ANDREWS Ivy Ellen dau of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Labourer
1911 Dec 31 ACKER Catherine Elizabeth dau of Frederick William & Annie Elizabeth ACKER Radwinter Labourer
1911 Jan 29 WILLINGS David George son of David Gouldstone & Minnie WILLINGS Hempstead Farmer
1911 Jun 11 BACON Arthur Gerald son of Arthur & Sarah Amy BACON Radwinter Labourer
1911 Jun 11 BARKER Frederick Walter son of Walter & Minnie Elizabeth BARKER Radwinter Labourer
1911 Jun 29 BREAM Phyllis Marjorie dau of Walter Henry & Anne May BREAM Radwinter Schoolmaster
1911 Mar 26 WRIGHT Constance Elizabeth Mabel dau of Charles Edward & Kate WRIGHT Radwinter Assurance Agent
1911 May 14 DOWNHAM Albert Frank son of Sarah Ann DOWNHAM Radwinter ----
1911 May 14 STOCK Reggie Thomas son of Eli & Sarah Ann STOCK Radwinter Labourer
1911 May 14 STOCK William Charles Henry son of Eli & Sarah Ann STOCK Radwinter Labourer
1911 May 14 SWAN William George son of William & Margaret Annie SWAN Radwinter Labourer
1911 May 14 DOWNHAM Frederick Richard son of Sarah Ann DOWNHAM Radwinter ----
1911 May 28 HALLS Mary Elizabeth dau of John & Mary HALLS Radwinter Labourer
1911 Sep 24 RICHARDSON Cyril George son of John & Jessie RICHARDSON Radwinter Labourer
1912 Apr 25 BARKER Stanley son of Elizabeth BARKER Radwinter ----
1912 Apr 25 GOWLETT Gladys dau of Margaret Mary GOWLETT Radwinter ----
1912 Apr 25 SWAN Eva Violet dau of Alfred & Alice Jane SWAN Radwinter Labourer
1912 Apr 25 SWAN Florrie dau of Alfred & Alice Jane SWAN Radwinter Labourer
1912 Apr 25 WHITE Florence Gertrude dau of Emily WHITE Radwinter ----
1912 Apr 28 RICHARDSON Frederick Walter son of Walter & Florence RICHARDSON Radwinter Labourer
1912 Aug 04 SWAN Frank Henry son of Henry & Charlotte SWAN Radwinter Labourer
1912 Aug 25 MASCALL Thomas son of Herbert & Abigail Ellen MASCALL Radwinter Labourer
1912 Dec 22 SHEARD Mary Elizabeth dau of John William & Mary Elizabeth SHEARD Radwinter Farmer
1912 Feb 18 DRANE John William son of John Frederick & Olive DRANE Radwinter Butcher
1912 Jul 07 CARTER Doris Mildred dau of Charles Sydney & Emily Rhoda CARTER Radwinter Inn Keeper
1912 Jul 14 GRAVES Ernest Stanley son of Thomas William & Ruth GRAVES Radwinter Labourer
1912 Jun 23 HALLS Thomas James son of Thomas & Ethelinda Mary HALLS S.Walden Labourer
1912 Jun 30 CORNELL Octevius James son of George William Claudius & Ann CORNELL Radwinter Labourer
1912 May 26 NUNN Frederick William George son of William Frederick George & Florence May NUNN Radwinter Labourer
1912 Nov 24 CHAPMAN Elsie Maud dau of Ammon & Miriam CHAPMAN Ashdon Labourer
1912 Nov 24 CHAPMAN Rose dau of Walter John & Alice Louisa CHAPMAN Radwinter Labourer
1912 Nov 24 MIZEN Alfred John son of Frederick Thomas & Louisa MIZEN Walthamstow Rail Inspector
1912 Oct 27 BACON Harry Sidney son of Arthur & Sarah Amy BACON Radwinter Farm Labourer
1912 Sep 15 GYPPS Florence Alice dau of John & Alice Mary GYPPS Radwinter Labourer
1913 Apr 27 MOORE Winifred Alice dau of Alfred William & Mary Ann MOORE Radwinter Labourer
1913 Apr 27 RICHARDSON Richard son of Walter & Florence RICHARDSON Radwinter Labourer
1913 Aug 17 WILLINGS Agnes Frances dau of David Gouldstone & Minnie WILLINGS Hempstead Farmer
1913 Aug 31 BARKER Kathleen Ivy Elizabeth dau of Walter & Minnie Elizabeth BARKER Radwinter Labourer
1913 Dec 14 CHAPMAN Mabel Emily dau of Herbert James & Ellen Maud CHAPMAN Radwinter Labourer
1913 Dec 14 POTTS Herbert Frank son of John Thomas & Harriett POTTS Radwinter Labourer
1913 Jan 16 SLATER Samuel Martin son of Harold Samuel Prescott & Jessie SLATER Radwinter Farm Bailiff
1913 Jun 29 STOCK Violet dau of Eli & Sarah Ann STOCK Radwinter Labourer
1913 Mar 16 ANDREWS James Frederick son of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Labourer
1913 Nov 09 BANKS John William son of Arthur William & Eliza BANKS Radwinter Labourer
1913 Nov 23 CORNELL Dorothy Ruby dau of George William Claudius & Ann CORNELL Radwinter Labourer
1913 Oct 12 CHAPMAN Lusilla Gladys Ethel dau of Herbert & Ethel CHAPMAN Hanningfield Police Constable
1913 Oct 19 GRAVES Elsie dau of Thomas William & Ruth GRAVES Radwinter Labourer
1914 Apr 05 ACKER Clarice Eleanor Elizabeth dau of James William & Emily Elizabeth ACKER Radwinter Farm Labourer
1914 Apr 05 JAY John Selwyn son of William John Puzey & Eva Gertrude JAY High Barnet Builders Merch
1914 Apr 26 NUNN Phillis May dau of William Frederick George & Florence May NUNN S.Bumpstead Tradesman
1914 Apr 26 SWAN Edith Maud dau of Henry Victor & Charlotte Elizabeth SWAN Radwinter Labourer
1914 Aug 30 RUSSELL Michael John William son of Joseph William & Florence Lucy RUSSELL Watford Elect Engineer
1914 Aug 30 SHEARD John son of John William & Mary Elizabeth SHEARD Radwinter Farmer
1914 Dec 09 HALLS James William son of Thomas Edward & Alice HALLS Radwinter Labourer
1914 Feb 22 BACON Richard Martin Edmund son of Elijah & Emily BACON Ashdon Farmer
1914 Feb 22 CARTER Harold William son of Charles Sydney & Rhoda Emily CARTER Radwinter Innkeeper
1914 Feb 22 SWAN Rose Miriam dau of William & Margaret Annie SWAN Radwinter Labourer
1914 Mar 16 CHAPMAN Violet Ellen adult dau of James & Mary Ann CHAPMAN Radwinter Labourer
1914 Nov 08 ANDREWS Cyril John son of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Labourer
1914 Nov 29 BACON Ernest Cyril son of Arthur & Sarah Amy BACON Radwinter Labourer
1914 Oct 16 PALMER Leslie Albert son of Albert Henry & Lucy Rebecca PALMER Stockwell Engine Fitter
1914 Sep 06 NEWLING Arthur Clarence Savile son of Clarence Percy & Gwendoline Ruby NEWLING Wimbish School Master
1914 Sep 27 MOULE George Joseph Frederick son of Harry Joseph & Eliza Louisa Ann MOULE Wimbish Gn Journeyman Baker
1915 Aug 06 MARTIN Eva Mary Adeline adult dau of William & Elizabeth Minnie MARTIN Radwinter ----
1915 Aug 08 SWAN Ruby Frances dau of Henry Victor & Charlotte Elizabeth SWAN Radwinter Labourer
1915 Dec 26 BACON Phyllis dau of James William & Annie BACON Radwinter Stockman
1915 Feb 15 HATTON Margaret Beryl dau of Ernest William & Emily Mary HATTON S. Walden Labourer
1915 Feb 26 ROBINS Ivy Elizabeth dau of Harry & Elizabeth ROBINS Radwinter Farm Labourer
1915 Jan 31 MASCALL Phyllis Hetty dau of Herbert & Abigail Ellen MASCALL Radwinter Labourer
1915 Jun 20 THAKE Vera Kate twin dau of Thomas William & Kate Annie Elizabeth THAKE Radwinter Wheelwright
1915 Jun 20 HALLS James William son of John & Ellen HALLS Wimbish Labourer
1915 Mar 14 COLLEY James son of Travis & Elizabeth COLLEY Radwinter Farmer
1915 May 09 GYPPS Fanny Eleanor dau of John & Alice Mary GYPPS Radwinter Labourer
1915 May 22 THAKE Horace Thomas Joseph twin son of Thomas William & Kate Annie Elizabeth THAKE Radwinter Wheelwright
1915 Oct 20 HATTON Dorothy May dau of Ernest William & Emily Mary HATTON Seward's End Farmer
1915 Sep 05 POTTS James Leonard son of John Thomas & Harriet POTTS Radwinter Labourer
1916 Apr 09 STOCK Cyril Francis son of Eli & Sarah STOCK Radwinter Farm Labourer
1916 Apr 17 ELLINGHAM Thomas Henry adult son of Gabriel & Sarah Susannah ELLINGHAM Radwinter ----
1916 Jun 08 BANKS Mary adult dau of James & Mary Anne BANKS Wimbish ----
1916 Jun 25 BANKS Albert Edward son of Arthur William & Eliza BANKS Radwinter Labourer
1916 Jun 25 BARKER Violet Elsie dau of Walter & Minnie Elizabeth BARKER Radwinter Farm Labourer
1916 Mar 26 GOWLETT Ernest Frank son of Ethel Mary GOWLETT Radwinter ----
1916 May 28 CORNELL Irene Doris dau of George William Claudius & Ann CORNELL Radwinter Labourer
1916 Nov 26 HALLS Maurice Sidney son of Thomas & Ethelinda Mary HALLS Radwinter Labourer
1916 Oct 22 BACON Olive Amy dau of Arthur & Sarah Amy BACON Radwinter Harness Maker
1916 Sep 03 MOULE Stanley Albert son of Joseph Harry & Eliza Louisa Ann MOULE Wimbish Baker
1917 Apr 15 SHEARD Denis Henry son of John William & Mary Elizabeth SHEARD Radwinter Farmer
1917 Apr 22 ANDREWS Leslie Charles son of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Labourer
1917 Apr 29 ROBINS James William son of Arthur Henry & Emily ROBINS Radwinter Labourer
1917 Aug 17 TURPIN Dorothy Vera dau of Frederick & Alice TURPIN Radwinter Labourer
1917 Dec 16 CORNELL Fanny Kathleen dau of George William Cladius & Anne CORNELL Radwinter Labourer
1917 Feb 11 SWAN Alexander Frederick son of Frederick & Alice SWAN Radwinter Soldier
1917 Jul 29 MARTIN Irene Harvey dau of Jacobs William & Lily Elizabeth MARTIN Radwinter Groom
1917 Jun 03 ACKER Jack Frederick son of Frederick William & Annie Elizabeth ACKER Radwinter Horse Keeper
1917 Jun 17 CHAPMAN Lena Maud dau of Herbert James & Ellen Maud CHAPMAN Radwinter Soldier
1917 Jun 21 UNDERWOOD Lucy Joyce dau of William & Jane Underwood Radwinter Soldier
1917 Mar 04 SWAN Violet Ellen dau of William & Margaret Annie SWAN Radwinter Labourer
1917 May 30 RICHARDSON Herbert Edward son of Herbert & Elizabeth Annie RICHARDSON Radwinter Sailor R.N
1917 Nov 11 WILLIS Neville Stanley John son of Sidney Thomas & Martha Elizabeth WILLIS Gt Saling Labourer
1917 Sep 02 CHAPMAN Kathleen Mary dau of Ammon & Miriam CHAPMAN Radwinter Engine Driver
1917 Sep 09 GYPPS John Frederick son of John & Alice Mary GYPPS Radwinter Farm Labourer
1917 Sep 09 POTTS Frederick John son of George William & Margaret POTTS Radwinter Carnation Grow
1917 Sep 16 STALLEY David Alfred son of Robert Leonard & Lucy STALLEY Wimbish Gn Gamekeeper
1918 Apr 21 NEWLING Gwendolen Ursula dau of Clarence Percy & Gwendolen Ruby NEWLING Radwinter School Master
1918 Mar 24 REYNOLDS Arthur Edward son of Robert & Harriet Amelia REYNOLDS Gt Abington Horse Keeper
1918 Mar 31 HATTON Sybil Mary dau of Ernest William & Emily Mary HATTON Wills Ayley Farmer
1918 Nov 10 RICHARDSON Reginald son of Herbert & Elizabeth Anne RICHARDSON Radwinter Seaman
1918 Oct 27 COWELL Peter Munt son of George Legerton & Violet Dorothy COWELL Radwinter Farmer
1918 Sep 29 COLLEY Cyril son of Travis & Elizabeth COLLEY Radwinter Farmer
1919 Aug 03 KING Frederick James son of Theodor & Kate Winnifred KING G.Chesterford Butcher
1919 Jan 19 SMITH George Albert son of Albert Edward & Elizabeth Mary SMITH Wimbish Farmer
1919 Jul 04 MYHILL John Henry Norman son of Norman Cecil & Alice Maud MYHILL Hempstead Farmer
1919 Jun 08 BAYNES Irene Dorothy Mary dau of James William & Lucy Eleanor BAYNES B.Stortford Postman
1919 Mar 02 CHAPMAN Gladys May dau of Ammon & Miriam CHAPMAN Radwinter Horse Keeper
1919 Mar 09 MOORE Doris dau of Alfred William & Mary Ann MOORE Radwinter Horse Keeper
1919 May 03 STOCK Doris Isabel dau of Eli & Sarah STOCK Radwinter Labourer
1919 May 04 ANDREWS Geoffrey son of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Labourer
1919 May 04 COOTE Kenneth Robert Walter son of Harriet Julia COOTE Radwinter -------
1919 May 04 COOTE Kenneth Robert Walter son of Harriet Julia COOTE Radwinter ----
1919 May 11 SWAN Florence Beatrice dau of Henry & Charlotte SWAN Radwinter Labourer
1919 May 19 BACON Herbert Leonard son of Arthur & Sarah Amy BACON Radwinter Harness Maker
1919 Oct 19 STALLEY Richard John son of Robert Leonard & Lucy STALLEY Wimbish Gn Gamekeeper
1919 Sep 14 HALLS Florance Ellen dau of Thomas Edward & Alice HALLS Radwinter Labourer
1919 Sep 14 HALLS Frederick Thomas son of Thomas Edward & Alice HALLS Radwinter Labourer
1919 Sep 14 HALLS Joseph son of Thomas Edward & Alice HALLS Radwinter Labourer
1919 Sep 14 THAKE Spencer John Townsend son of Thomas William & Kate Annie Elizabeth THAKE Wimbish Thatcher
1919 Sep 21 RUSTFORTH Doris May dau of Ernest Benjamin & Alice Maud RUSTFORTH Radwinter Gardener
1920 Apr 18 COWELL Betty dau of George & Violet COWELL Radwinter Farmer
1920 Apr 25 HALLS Albert John son of John & Martha HALLS Wimbish Labourer
1920 Aug 08 ANDREWS Eileen Florence dau of Harold Albert & Florence ANDREWS Radwinter Labourer
1920 Dec 26 CHAPMAN Barbara Joyce dau of Frederick Harry & Jane Elizabeth CHAPMAN Waltham X Carman
1920 Feb 15 RICHARDSON Daisy Florance dau of Wallis & Florance RICHARDSON Radwinter Farm Labourer
1920 Mar 07 HALLS Marjorie Murial dau of John James & Martha Mary HALLS G.Chesterford Army Pensioner
1920 May 16 CLARK Brenda Lilian Louisa dau of Alfred & Lilian Maria CLARK Radwinter Labourer
1920 May 28 CORNELL Mary Ann dau of Claudius & Ann CORNELL Radwinter Labourer
1920 Nov 24 SAVEALL Kathleen Vera dau of David Frederick & Ella Alice SAVEALL Radwinter Police Constable
1920 Oct 10 SWAN Frederick Albert son of William & Margaret Annie SWAN Radwinter Agricult: Labourer
1920 Sep 05 SWAN Dorothy Blanche dau of Henry & Charlotte SWAN Radwinter Agricult: Labourer
1921 Apr 10 COE Kathleen Joyce dau of Leslie Harold & Emily Rebecca COE Wimbish Motor Driver
1921 Apr 10 MORTIMER Eric Herbert son of Herbert Charles & Vina MORTIMER Radwinter Engineer
1921 Aug 28 BUTCHER Phyllis Gertrude dau of Jonas & Rosetta BUTCHER Radwinter Agricult: Labourer
1921 Jan 02 UNDERWOOD Irene Ruth dau of William & Jane UNDERWOOD Radwinter Stall Holder
1921 Jan 30 ANDREWS Doris Eileen dau of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Labourer
1921 Jul 17 HILL Jean Winifred May dau of Leslie Frederick & May HILL Ugley Agricult: Labourer
1921 May 29 RICHARDSON Maurice Albert son of Albert Edward & Herriet RICHARDSON Radwinter Agricult: Labourer
1921 Oct 09 RULE Violet Nellie dau of Swan James & Nellie RULE Radwinter Agricult: Labourer
1921 Oct 21 HONSDEN Claud Francis son of Claud Llewellyn & Frances Elizabeth HONSDEN Radwinter Farmer
1921 Oct 21 HONSDEN Roy Arthur son of Claud Llewellyn & Frances Elizabeth HONSDEN Radwinter Farmer
1922 Apr 30 RICHARDSON Ruby Violet dau of Walter & Florence RICHARDSON Radwinter Agricult: Labourer
1922 Aug 20 CHAPMAN Vera Lydia dau of Arthur James & Lydia CHAPMAN Leyton Stoker
1922 Feb 12 ANDREWS Kenneth Harold son of Harold Albert & Florence ANDREWS Radwinter Agricult: Labourer
1922 Feb 12 CHAPMAN James Albert son of Rex William & Alice Maud Mary CHAPMAN Radwinter Agricult: Labourer
1922 Feb 26 JARVIS Albert Charles son of Nathern Albert & Ethel May JARVIS Radwinter Labourer
1922 Jan 22 CHAPMAN Grace Winifred dau of Ammon & Miriam CHAPMAN Radwinter Agricult: Labourer
1922 Jan 22 CHAPMAN John William son of Ammon & Miriam CHAPMAN Radwinter Agricult: Labourer
1922 Jul 09 THAKE Norah Kathleen dau of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Labourer
1922 Jun 18 CHAPMAN Evelyn Mary dau of Herbert James & Ellen Maud CHAPMAN Radwinter Agricult: Labourer
1922 Jun 25 MASCALL Harold son of William & Annie MASCALL Radwinter Labourer
1922 May 07 GYPPS Stanley Edward son of John & Alice Mary GYPPS Radwinter Agricult: Labourer
1922 May 28 MORTIMER Dennis Charles son of Herbert Charles & Vina MORTIMER Wimbish Motor Mechanic
1922 Nov 05 COOTE William Charles son of Jasper Charles & Harriet Elizabeth COOTE Radwinter Farm Labourer
1922 Nov 05 COOTE William Charles son of Jasper Charles & Harriet Elizabeth COOTE Radwinter Farm Labourer
1922 Oct 12 HEARSMAN Marcelle Denby son of Arthur Reg: HEASMAN & Vera Eliz: NEVILLE S.Walden ----
1922 Oct 22 WILLINGS Kathleen Minnie dau of David Gouldstone & Minnie WILLINGS Hempstead Farmer
1922 Oct 28 COWELL Hugh son of George Legerton & Violet Dorothy COWELL Radwinter Farmer
1923 Apr 22 SWAN Albert John son of John & Mary Elizabeth SWAN Radwinter Farm Labourer
1923 Apr 29 ANDREWS Phyllis Margaret dau of Elijah & Sarah Louisa ANDREWS Radwinter Farm Labourer
1923 Aug 12 WRIGHT Kenneth Charles son of Joe Seth & Nellie Maud WRIGHT Radwinter Blacksmith
1923 Aug 26 CORNELL Violet May dau of David & Bertha May CORNELL Gt Sampford Farm Labourer
1923 Feb 03 CLARK Joyce Betty Germaine dau of Tom Phil: Rum: & Germaine Alex Corn: CLARK Radwinter Cl of Holy Orders
1923 Feb 11 ROBINS Dorothy Joan dau of William & Elizabeth ROBINS Radwinter Farm Labourer
1923 Jul 01 BACON Ernest Frederick son of James William & Annie BACON Radwinter Farm Labourer
1923 Jul 15 LUDGATE Marjory May dau of Frank & Ethel May LUDGATE Radwinter Framer
1923 Jul 18 SAVEALL Freda Ella dau of David Frederick & Ella Alice SAVEALL Radwinter Police Constable
1923 May 13 CHAPMAN Lucy Gwendoline dau of Rex William & Alice Maud Mary CHAPMAN Radwinter Farm Labourer
1924 Apr 20 JACKSON Connie dau of Stanley & Margaret Jane JACKSON Wimbish House Keeper
1924 Aug 03 PORTER Raymond Edwin son of Edwin Elliott & Emma Alice PORTER Radwinter Agricult: Labourer
1924 Dec 21 BACON Gwendoline Irene dau of Edgar Charles & Irene BACON Ashdon Tractor Driver
1924 Feb 10 BAYNES Geoffrey Arnold son of James William & Lucy Eleanor BAYNES B.Stortford Postman
1924 Jan 06 PLUMB Richard son of Ethel PLUMB Radwinter ----
1924 Jan 06 THAKE Harold Frederick son of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Agricult: Labourer
1924 Jun 29 RULE James Alfred William son of Swan James & Nellie RULE Radwinter Agricult: Labourer
1924 May 04 CHAPMAN Leonard Ammon son of Ammon & Miriam CHAPMAN Radwinter Agricult: Labourer
1924 Sep 07 CHAPMAN Gwendoline Betty dau of Elizabeth CHAPMAN Radwinter ----
1925 Apr 19 LUDGATE Lucy Frances dau of Frank & Ethel May LUDGATE Radwinter Farmer
1925 Aug 16 HARVEY Stephen Geoffrey son of Reginald John & Winifred Edith HARVEY Radwinter Farmer
1925 Dec 13 JOHNSTONE Margaret Miriam dau of Francis Roderick & Alice Miriam JOHNSTONE Radwinter Salesman
1925 Jul 19 BARNES Rose Anne? Mary dau of William & Maud Lily BARNES Radwinter Horsekeeper
1925 Jul 19 BARNES Thomas William son of William & Maud Lily BARNES Radwinter Horsekeeper
1925 Jun 21 JACKSON Lily dau of Stanley & Margaret Jane JACKSON Wimbish Stockman
1925 Nov 08 MOORE Daisy Joan dau of Herbert James & Elizabeth Jane MOORE Radwinter Agricult: Labourer
1925 Nov 08 MOORE Violet Kathleen dau of Herbert James & Elizabeth Jane MOORE Radwinter Agricult: Labourer
1925 Nov 22 KING Joan Mary dau of Walter Henry & Florence Annie KING Radwinter Salesman
1925 Oct 18 JEFFREY Harold Percy son of Nellie Constance JEFFREY Wimbish ----
1925 Oct 18 THAKE Arthur son of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Agricult: Labourer
1925 Sep 13 BANKS Sylvia dau of Florence Annie BANKS Radwinter ----
1925 Sep 13 SCHOOLING Donald son of Joseph Alfred & Margaret Kate SCHOOLING S.Walden Milkman
1925 Sep 20 UNDERWOOD Ivy Jean dau of Ernest & Clara Emily UNDERWOOD New Zealand Dairy Farmer
1926 Apr 11 THAKE Valentine Fred Jack son of Fred & Flora THAKE Radwinter Labourer
1926 Aug 01 PINK Althea Miriam dau of Percy Donald & Nellie Mafeking PINK Seward's End Farmer
1926 Jan 24 RICHARDSON Donald Edmond son of Albert Edward & Harriett RICHARDSON Radwinter Labourer
1926 Mar 28 BACON Jean Olga dau of Reginald James & Olga BACON Radwinter Stockman
1926 Mar 28 JARVIS Phyllis Vera dau of Nathan Albert & Ethel May JARVIS Radwinter Labourer
1926 Oct 31 GOWLETT Geoffrey Ernest son of Arthur & Margaret Hannah GOWLETT Linton Merchant
1927 Apr 24 MORTIMER Terence Victor son of Herbert Charles & Vina MORTIMER Radwinter Engineer
1927 Apr 24 RICHARDSON Vera dau of Walter & Florence RICHARDSON Radwinter Labourer
1927 Apr 24 ROBINS Betty Evelyn dau of William & Elizabeth ROBINS Radwinter Labourer
1927 Apr 24 SWAN Kenett George son of Maud SWAN Radwinter ----
1927 Aug 07 WHITWORTH Andrew Allen son of Geo:Elwes Allen & Phoebe Fran: WHITWORTH Radwinter Rector
1927 Feb 13 JUPP Diana Evelyn dau of Cyril Archibald & Lucy Faith JUPP Radwinter Meteorologist
1927 Jan 02 RUST Eric John son of Sidney William & Ivy Janette RUST Radwinter Gardener
1927 Jan 30 FROST Gwendoline Pearl dau of George Arthur & Harriet Julia FROST Radwinter Motor Driver
1927 Jul 10 MORTIMER Frederick John son of Oliver John & Ella MORTIMER Wimbish Labourer
1927 Jul 10 WHITWORTH Margaret Weston dau of Geo:Elwes Allen & Phoebe Fran: WHITWORTH Radwinter Rector
1927 Jun 04 THAKE Reginald Stephen Ellis son of Ethel Jane THAKE Radwinter ----
1927 Mar 06 SMITH John Roy son of Ernest & Winifred Laura SMITH Radwinter Farmer
1927 May 15 SCHOOLING Anthony Cyril George son of Joseph & Margaret SCHOOLING Radwinter Cowman
1927 Oct 02 REEVES Peggy Constance dau of James & Ethel May REEVES Radwinter Bricklayer
1927 Oct 09 MOORE Nancy Virginia dau of Alfred William & May Ann MOORE Radwinter Labourer
1927 Sep 18 BARTON Denis Claude son of Claude Francis & Florence Annie BARTON Thorpe Soken Platelayer
1928 Aug 26 ANDREWS Kenneth son of Elijah & Louisa ANDREWS Radwinter Engine Driver
1928 Aug 26 THAKE Leslie Thomas son of Thomas & Alice THAKE Radwinter Labourer
1928 Dec 09 BASS Jean Hannah dau of Keith William & Jane BASS Radwinter Farmer
1928 Feb 26 FROST Sylvia Joan dau of George Arthur & Harriett Julia FROST Radwinter Motor Driver
1928 Jul 08 ROBINS Gladys May dau of William & Elizabeth ROBINS Radwinter Labourer
1928 Jul 08 SWAN Gwendoline Jean dau of Eva SWAN Radwinter ----
1928 Jun 24 SWAN Alice May dau of Henry Victor & Charlotte Elizabeth SWAN Radwinter Labourer
1928 Nov 25 HALLS Gwendoline Vera dau of Thomas & Alice HALLS Radwinter Labourer
1929 Apr 28 MIZEN Joan Mary dau of Ernest Anselm & Annie Elizabeth MIZEN Radwinter Labourer
1929 Feb 10 PLEDGER Kathleen Maud dau of Bertie & Maud PLEDGER Radwinter P.O Royal Navy
1929 Jan 04 CHAPMAN Gwendoline Irene dau of Ammon & Miriam CHAPMAN Radwinter Labourer
1929 Jul 22 THOROGOOD John Frederick L. H son of Frederick John & Ivy Isabella THOROGOOD Wimbish Gardener
1929 Jun 23 CHAPMAN Alan son of Alfred & Bertha Victoria CHAPMAN Radwinter Tractor Driver
1929 Nov 24 JOHNSON Peter John Matthews son of Peter Robin Angus & Edna Grindell JOHNSON Radwinter Tractor Driver
1930 Apr 06 BYE Gladys Joyce dau of George & Maud BYE Radwinter Labourer
1930 Apr 06 MORTIMER William Charles son of Oliver John & Ella MORTIMER Radwinter Labourer
1930 Apr 06 SCHOOLING Nancy Elizabeth dau of Charles Albert & Florence Annie SCHOOLING Stocking Gn Labourer
1930 Aug 10 RUST Ronald Sidney son of Sidney William & Ivy Jeannette RUST Radwinter Nursery Labourer
1930 Feb 09 RUSE Barbara Kathleen dau of John & Winifred Mabel RUSE Ashdon Carter
1930 Feb 23 HALLS Tony Leonard son of Cyril & Elizabeth Mary HALLS Radwinter Labourer
1930 Feb 23 WHITWORTH Margaret Helena dau of Geo:Elwes Allen & Phoebe Fran: WHITWORTH Radwinter Rector
1930 Jan 26 POTTS Eric James son of Frederick James & Lilian Daisy POTTS Radwinter Labourer
1930 Jul 06 MIZEN Barbara Elizabeth dau of Ernest Anselm & Annie Elizabeth MIZEN Radwinter Labourer
1930 Jun 08 BASS Margaret Annie dau of Keith William & Jane BASS Radwinter Farmer
1930 Jun 08 THAKE Cyril Frank son of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Labourer
1930 Jun 15 COWELL Mary Georgina dau of George Legerton & Violet Dorothy COWELL Radwinter Farmer
1931 Jul 12 GOWLETT Mary Patricia dau of Arthur & Margaret Hannah GOWLETT Linton Miller
1931 Jun 28 START Cynthia Violet dau of Jack & Violet Elsie START S.Walden Labourer
1931 Jun 28 SWAN Michael James Bacon son of Alan Ambrose & Violet Emily SWAN Radwinter Roundsman
1931 Mar 08 SMITH Maud Grace dau of Frank Arthur & Grace Dora SMITH S.Walden Agricult: Labourer
1931 Mar 29 MONEY Ernle David Drummond son of Ernle Fran: Drum: & Sidney Dor: Blanch: MONEY Radwinter Lt Colonel - Army
1932 Jul 24 FORDHAM Francis John son of Frank Arthur & Cicely Ann FORDHAM Radwinter Farmer
1932 Aug 21 WHITWORTH Timothy George son of Geo:Elwes Allen & Phoebe Fran: WHITWORTH Radwinter Rector
1932 Jul 10 SCHOOLING Derek John son of Charles Albert & Florence Annie SCHOOLING Stocking Gn Labourer
1933 Apr 16 WIGLEY Michael Bernard son of Frederick Bernard & Eleanor WIGLEY S.Walden Compositor
1933 Aug 13 HERRINGTON Gwendoline May dau of Ernest Walter & Elsie Adelaide HERRINGTON Stansted Groom
1933 Dec 24 RUST Alan Charles son of Sidney William & Ivy Jeanette RUST Radwinter Labourer
1933 May 07 WOOD Ella Joan dau of Alfred & Emma WOOD Radwinter Butcher
1933 Sep 24 WILKINSON Kathleen Elizabeth dau of George & Florence Gertrude WILKINSON Leatherhead Bricklayer
1934 Apr 01 BASS Jennifer Illingworth dau of Keith William & Jane BASS Radwinter Farmer
1934 Apr 01 COE Iris Eileen dau of Leslie Harold & Emily Rebecca COE Holloway Motor Driver
1934 Feb 04 SCHOOLING Maisie Kathleen dau of Charles Albert & Annie Florence SCHOOLING Stocking Gn Labourer
1934 Jan 21 NEVILLE Stephen Woodham son of Henry Woodham & Doris Emily NEVILLE S.Walden Electrician
1934 Nov 18 START Doreen Sylvia dau of Jack & Violet Elsie START S.Walden Lorry Driver
1934 Oct 14 ROBINS Lily Marina dau of William & Elizabeth ROBINS Debden Labourer
1934 Oct 14 WILKINSON Florence dau of George & Florence WILKINSON Leatherhead Bricklayer
1934 Oct 31 DRANE Jane(t) Marjorie dau of Charles Benjamin & Margaret Kate DRANE Wimbish Plumber
1935 Dec 15 BARTELL Martin Hedley son of Justinian Hedley & Elsie Ebba BARTELL S.Walden Surgeon Phys:
1935 Mar 25 HOBBS Ronald Stephen George adult ---- Radwinter ----
1935 Mar 25 HOBBS Stephen Alfred adult ---- Radwinter ----
1935 Oct 20 BYE Olive Pearl dau of George & Maud BYE Radwinter Road Labourer
1935 Oct 20 BYE Sylvia Evelyn dau of George & Maud BYE Radwinter Road Labourer
1935 Oct 20 JARVIS Beryl dau of Clifford James & Lucy Joyce JARVIS Radwinter ----
1935 Oct 20 SCHOOLING David Peter son of Charles Albert & Florence Annie SCHOOLING Stocking Gn Labourer
1935 Sep 01 BAYNES Daphne Ruth dau of William Mark & Florence Emma BAYNES Redhill Bus Driver
1936 Aug 16 HOWELL Christopher Albert son of Albert Arthur & Nancy Lilian HOWELL Radwinter Roundsman
1936 Dec 27 BASS Ray Josphine Mary dau of Keith William & Jane BASS Radwinter Farmer
1936 Jan 26 THAKE James Edward son of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Horsekeeper
1936 Jul 12 RUSE Margaret Grace dau of Frederick Ambrose Donald & Gladys RUSE S.Walden Motor Mech:
1936 Sep 13 CHAPMAN Denis Harold son of Harold Herbert & Dora Violet CHAPMAN Radwinter Carpenter 's Lab:
1936 Sep 13 WIGLEY Peter James son of Frederick Bernard & Eleanor WIGLEY S.Walden Compositor
1937 Dec 19 BANKS Derek Anthony son of Cyril Edward & Marjorie Grace BANKS Radwinter Labourer
1937 Jun 27 THAKE Evie John son of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Ag Labourer
1937 May 13 PORTWAY Constance Mary dau of John Herbert & Mary Ann PORTWAY Hempstead Farmer
1938 Apr 17 FORDHAM Patricia Anne dau of Frank Arthur & Cicely Anne FORDHAM Radwinter Farmer
1938 Feb 20 WALKER Joan Eleanor dau of Frederick Ernest & Mabel WALKER Radwinter Farmer
1938 Jul 17 HOWELL Stanley Arthur son of Albert Arthur & Nancy Lilian HOWELL Radwinter Roundsman
1938 Jul 24 JARVIS Ernest Brian son of Clifford James & Lucy Joyce JARVIS Radwinter Carpenter
1938 Oct 02 THAKE Margaret June dau of Thomas Frederick & Alice Mildred THAKE Radwinter Farm Labourer
1938 Sep 23 PAUL Elizabeth Denyan dau of Andrew & Elizabeth Lillian PAUL Radwinter Asst Dist Com:
1939 Dec 31 BARTLETT Clare Elizabeth dau of Justinian Hedley & Elsie Ebba BARTLETT S.Walden Medical Practician
1939 Jul 16 CHAPMAN Leslie James son of Harold & Dora CHAPMAN Radwinter Fitter
1939 Mar 12 PERRETT Terence Edmund son of George Herbert Wm & Winifred Alice PERRETT S Walden Motor Mechanic
1939 May 07 BEALE Rosemary dau of Frank & Doris BEALE Radwinter Merchant
1939 Nov 26 HOWELL John Dennis son of Albert Arthur & Nancy Lilian HOWELL Radwinter Roundsman
1939 Oct 01 BANKS Joan Patricia dau of Walter Oliver & Ethel Florence BANKS Radwinter Farm Worker
1939 Oct 11 MASCALL Jessie dau of Thomas & Daisy MASCALL Sewards End ----
1939 Oct 29 PAUL Kerstin Schiona Mary Stoddart dau of Andrew & Elizabeth Lillian PAUL Radwinter Sudan Pol :Serv:
1939 Sep 17 RICHARDSON Reginald John son of Reginald & Mabel Adelade RICHARDSON Radwinter Plumber
1940 Apr 28 SMITH Allen John son of Reginald Arthur & Grace Winifred SMITH Wimbish Gn Waiter
1940 Apr 28 COOTE Anthony Ernest son of Edward Ernest & Elsie Maud COOTE Radwinter Labourer
1940 Apr 28 COOTE Anthony Ernest son of Edward Ernest & Elsie Maud COOTE Radwinter Labourer
1940 Dec 15 SMITH Ivy Patricia dau of Arthur & Doris SMITH Radwinter Stoker
1940 Feb18 BYE Derek Gordon son of George & Maud BYE Radwinter C.C Employee
1940 Jul 07 BANKS John Edward son of Edward Albert & Doris Eileen BANKS Stocking Gn Labourer
1940 May 12 RICHARDSON Barbara Ann Grace dau of Herbert Edw: & Evelyn Ada Lill: RICHARDSON Brentwood Electrician
1940 Sep 08 SPENCER-PAYNE Susan Elizabeth dau of Arthur Llew: & Doreen Eliz: SPENCER-PAYNE Radwinter Dentist
1940 Sep 15 WALKER Ann Doreen dau of Frederick Ernest & Mabel WALKER Radwinter Farm Worker
1941 Apr 13 JENNINGS Margaret dau of John & Christina JENNINGS Radwinter Metal Worker
1941 Aug 31 JARVIS Clifford William son of Clifford James & Lucy Joyce JARVIS Radwinter Army
1941 Dec 07 GRANGE Barbara Irene dau of George & Irene Ann GRANGE Radwinter Lorry Driver
1941 Mar 16 SCHOOLING Brenda Josephine dau of Charles & Annie SCHOOLING Stocking Gn Farm Labourer
1941 Oct 19 FRITH Joyce Margaret dau of Harold & Elsie Mollie FRITH Radwinter Army Instructor
1941 Sep 07 SHEFFIELD John Robert son of Edmund George & Eva May SHEFFIELD Radwinter Naval Officer
1942 Apr 19 THAKE Ann dau of Horace Thomas Jos: & Kathleen Lilian THAKE Wimbish Agricultural Worker
1942 Dec 13 ANDREWS Mabel ---- Consitinially Baptised ---- ----
1942 Dec 13 BANKS Trevor Colin son of Albert Edward & Doris Eileen BANKS Stocking Gn Farm Labourer
1942 Jul 07 ANDREWS Michael son of James Frederick & Mabel Emily ANDREWS Radwinter Gardener
1942 Mar 01 RICHARDSON Joan dau of Cyril George & Fanny Eleanor RICHARDSON Radwinter Roadman
1942 Mar 08 ARCHER Edgar Sidney Charles son of Sidney & Dorothy Lizzie ARCHER Radwinter Labourer
1942 May 31 RICHARDSON Jean dau of Arthur & Violet May RICHARDSON Radwinter Horsekeeper
1942 May 31 RICHARDSON Maureen Violet dau of Arthur & Violet May RICHARDSON Radwinter Horsekeeper
1942 Oct 11 SHEPPARD Jean Edith dau of James Thomas & Edith Maud SHEPPARD Seward's End Stoker
1942 Oct 18 WALKER Margaret Isobel dau of Frederick Ernest & Mabel WALKER Radwinter Farmer
1942 Oct 25 SHERBURN Peter Douglas son of David Harold & Rose Mirium SHERURN Radwinter RAF
1943 Oct 24 RUSE Robert Henry Christopher son of Albert & Ida Mary RUSE Radwinter Tractor Driver
1943 Feb 07 COOTE Shirley Evelyn Heather dau of Robert & Constance COOTE Sewards End RAF
1943 Feb 07 COOTE Shirley Evelyn Heather dau of Robert & Constance COOTE Seward's End RAF
1943 Jan 03 RICHARDSON Hazel Joan dau of Reginald & Mabel Adelaide RICHARDSON Radwinter M.A.P
1943 Jun 13 PARKER Susan Maud dau of John Breakspear & Hilda Glennis May PARKER Radwinter Farmer
1943 May 23 SPENCER-PAYNE David William son of Arthur Llew: & Doreen Eliz: SPENCER-PAYNE Radwinter Dentist
1944 Aug 06 BANKS Edna Josephine dau of Walter Oliver & Ethel Florence BANKS Radwinter Farm Labourer
1944 Dec 03 COX Jeffery son of Thomas Frederick & Margaret Elizabeth COX Radwinter RAF
1944 Dec 03 COX Malcolm son of Thomas Frederick & Margaret Elizabeth COX Radwinter RAF
1944 Dec 24 RICHARDSON Peter son of Cyril George & Fanny Eleanor RICHARDSON Radwinter Plant Attendant
1944 Jul 09 JARVIS David Charles son of Albert Charles & Florence JARVIS S.Walden Engineer
1944 Mar 19 JARVIS Barbara Joyce dau of Clifford James & Lucy Joyce JARVIS Radwinter Sergeant REME
1944 Mar 19 THAKE Patricia Ann dau of Spencer John Town: & Barbara Joan THAKE Radwinter Farmer
1944 May 28 RICHARDSON Peter John son of Herbert Edw: & Evelyn Lily Ada RICHARDSON Brentwood Electrician
1944 Oct 08 WALKER Hugh Arthur son of Frank Rowland & Nellie Gladys WALKER Rayne Soldier
1944 Sep 04 SHEFFIELD Richard Charles son of Edmund George & Eva Mary SHEFFIELD Radwinter Lt in RNVR
1944 Sep 23 COLLINS Alison Clair dau of John Alfred & Amy June COLLINS Woodford Gn Collector
1945 Apr 15 GYPPS Brian John son of John Frederick & Constance Mary GYPPS Radwinter Agricult: Labourer
1945 Jul 22 BANKS Maureen Ann dau of Albert Edward & Doris Eileen BANKS Radwinter Farm Labourer
1945 Apr 15 JUNIPER Brian John son of Phyllis JUNIPER Radwinter ----
1945 Feb 18 COE Victoria Barbara dau of Victor Charles & Lilian COE Radwinter Royal Marines
1945 Jul 01 WALKER Carol Elizabeth dau of Frederick Ernest & Mabel WALKER Radwinter Farmer
1945 Jul 01 COOTE Sheila Beatrix dau of Edward Ernest & Elsie Maud COOTE Radwinter Labourer
1945 Jul 01 COOTE Sheila Beatrix dau of Edward Ernest & Elsie Maud COOTE Radwinter Labourer
1945 Jun 10 SMITH Bryan Peter son of Reginald Arthur & Grace Winifred SMITH Radwinter Battman
1945 Jun 10 SMITH Dennis Roy son of Reginald Arthur & Grace Winifred SMITH Radwinter Battman
1945 Mar 04 ANDREWS Maureen dau of James Frederick & Mabel Emily ANDREWS Radwinter RAF
1945 Mar 04 SOWDON Virginia Mary dau of Richard & Isabel SOWDON Radwinter Poultry Farmer
1945 Mar 25 COWELL Carole Patricia dau of Peter Munt & Gwendoline Olive COWELL S.Walden Drainage Officer
1945 May 27 BANKS Anne dau of Cyril Edward & Marjorie Grace BANKS Radwinter Soldier
1945 Oct 07 CHAPMAN Michael Richard son of Gladys May CHAPMAN Radwinter ----
1945 Sep 30 PARKER Judy Lyttleton dau of John Breakspear & Glennis Hilda PARKER Radwinter Farmer
1946 Dec 01 WILLIAMS Glynn Anthony son of Leonard & Doris WILLIAMS Radwinter Farm Worker
1946 Jun 02 CHAPMAN Patricia May dau of Herbert Harold & Dora Violet CHAPMAN Radwinter Carpenter
1946 Mar 24 SWAN Beverley Ann dau of Dorothy Blanche SWAN Radwinter ----
1946 Nov 17 SWAN Doreen Mary dau of Albert John & Ivy Kathleen Jean SWAN Radwinter HM Forces
1946 Sep 15 HOLLOWAY Brenda Phyllis dau of Charles Henry & Phyllis Vera HOLLOWAY Radwinter Bed Springer
1947 Aug 17 BANKS Jean Margaret dau of Cyril Edward & Marjorie Grace BANKS Radwinter Council Worker
1947 Aug 10 PURKISS Cynthia Anne dau of Harold & Doris May PURKISS Radwinter Farm Worker
1947 Aug 31 EATON Christopher John son of Vernon Ernest & Daphne Elizabeth EATON Radwinter Student at Bar
1947 Aug 31 TAPP Linda Margaret dau of Stanley Lawrence & Violet Ellen TAPP Northants Lorry Driver
1947 Jul 20 BAYNES Linda Rosemary dau of Robert & Rose Alexander BAYNES Radwinter Farm Worker
1947 Nov 30 GOODMAN Ann Patricia dau of Victor John & Olive May GOODMAN Watford Park Printer Reader
1947 Oct 05 HOLLOWAY Clifford Charles son of Charles Henry & Phyllis Vera HOLLOWAY Radwinter Engineer
1947 Sep 14 BENNETTON Joy Julia dau of William & Elsie Sophia BENNETTON Wimbish Clerk of Works
1947 Sep 28 BUTTEN Jill dau of Jonathan Edmund & May Emma BUTTEN Barkingside Clerk
1948 Fen 01 RICHARDSON Yvonne Shirley dau of Frederick John Joseph & Vera RICHARDSON Radwinter Soldier
1948 Jun 06 JARVIS Irene Rose dau of Albert & Florence JARVIS Radwinter Engineer
1948 Oct 03 COWELL David Austin son of Peter Munt & Gwendoline COWELL Radwinter Agricult: Inspector
1948 Oct 10 MITCHELL Susan June dau of Geoffrey Charles & Ada Susie MITCHELL Radwinter Electrician
1948 Sep 19 EATON Deirdre Patricia dau of Vernon Ernest & Daphne Elizabeth EATON Radwinter Student at Bar
1949 Aug 14 STOKES Deborah Kay dau of Eric Vincent & Dorothy Margaret STOKES Radwinter RAF
1949 Dec 04 GALTER Linda Mariea dau of Frank & Betina Mary GALTER Radwinter Farm Labourer
1949 Feb 06 WILLIAMS Janet Mary dau of Leonard & Doris WILLIAMS Radwinter Baker
1949 Jul 31 TAPP Barry Trevor son of Stanley Lawrence & Violet Ellen TAPP Northants Transport Driver
1949 May 22 WALKER Gilliam Mabel dau of Frederick Ernest & Mabel WALKER Radwinter Farmer
1950 Jan 08 BACON David William son of Herbert Leonard & Elsie Eva BACON Radwinter Agricultural
1950 Jun 25 TURNER Susan Laura dau of Leslie Walter & Sylvia Irene TYRNER Stocking Gn Building Worker
1950 May 27 WRIGHT Cecile Humphrey son of Cecil & Constance WRIGHT Radwinter Innkeeper
1950 May 28 STAFFORD Julian Ivor by adoption Maurice William & Marjorie Edna STAFFORD Radwinter Waiter
1950 Nov 19 BAYNES Martin son of Robert & Rose Alexandria BAYNES Radwinter Dairyman
1951 Jan 21 SMITH Peter Stuart son of Horace & Joey Margaret SMITH Ashdon Agricultural
1951 Jul 01 BRIGGS Peter Eric son of Eric Harold & Jean BRIGGS Radwinter RAF Officer
1951 Jul 29 THAKE Judith Gwendoline dau of Arthur & Eileen Joyce THAKE Radwinter Agricultural Worker
1951 Jun 30 BROWN Gloria Elizabeth dau of Thomas & Nancy Doris BROWN Nottingham Warehouseman
1951 Oct 28 SOWDON Sara Catherine dau of Richard & Ruby Isabell SOWDON Radwinter Farmer
1951 Sep 30 WELLS Joanna Mary dau of Ronald & Betty WELLS Blackheath Doctor
1952 Apr 13 GALTER Marion Elizabeth dau of Frank & Betina Mary GALTER Thaxted Farm Labourer
1952 Apr 13 WALKER Susan Evelyn dau of Frederick Ernest & Mabel WALKER Radwinter Farmer
1952 Dec 22 STOCK Ann Alison dau of Frank Herb: James & Phoebe Elizabeth STOCK Radwinter Farmer
1952 Dec 22 STOCK Ian Frank son of Frank Herb: James & Phoebe Elizabeth STOCK Radwinter Farmer
1952 Dec 22 STOCK Lynn Elizabeth dau of Frank Herb: James & Phoebe Elizabeth STOCK Radwinter Farmer
1952 Jul 06 TURNER Keith Michael son of Leslie Walter & Sylvia Irene TURNER Radwinter Bricklayer's Lab:
1952 Jun 01 BACON Philip son of Herbert Leonard & Elsie Eva BACON Radwinter Farm Labourer
1952 Oct 12 CHAPMAN Terence William son of Hubert Wendy & Marjorie Lillian CHAPMAN Black Notley Bank Clerk
1952 Oct 26 DAVIDSON Melvin John son of Alexander & Nancy Elizabeth DAVIDSON Radwinter Carpenter RAF
1952 Sep 28 PLAYER Janet Christine dau of Maurice John & Phyllis Margaret PLAYER Littlebury Roundsman
1953 Aug 02 SHEPHERD Glenis Margaret dau of Donald Lewis & Jean Olga SHEPHERD Radwinter Farmer
1953 Aug 09 BACON June Annette dau of Cecil James & Florence Doreen Mary BACON Radwinter Engineer
1953 Aug 30 TURPIN Brenda Kathleen dau of George Frederick James & Violet Elsie TURPIN S.Walden Nursery Hand
1953 Feb 22 BEATTIE Robin Anthony Keith son of Cedric Anthony & Margaret Annie BEATTIE Hampstead GPO Engineer
1953 Jul 19 CLARKE Angela Jane dau of Keith Charles & Dorothy Anne CLARKE Cambridge Journalist
1953 Nov 14 McIVOR Isabella Ruby dau of William & Helen McIVOR Radwinter ----
1953 Nov 29 BACON Roger son of Gerald Arthur & Emily Hephzibah BACON Radwinter Farm Worker
1953 Oct 18 DORKING Robert James son of Robert Marshall & Phyllis DORKING Radwinter Agricultural Worker
1953 Sep 13 POTTS Moira Elizabeth dau of Eric James & Iris Jean POTTS Radwinter Electrician
1954 Apr 11 THAKE Lynette Margaret dau of Arthur & Eileen THAKE Wimbish Gn Farm Worker
1954 Jun 20 TURNER Ann Leslie dau of Leslie Walter & Sylvia Irene TURNER Radwinter Builder's Labourer
1954 Jun 27 HOLLOWAY Rosemary Ann dau of Edward & Sylvia HOLLOWAY S.Walden Mechanic
1954 Oct 17 POTTS Graham Malcolm son of Eric James & Iris Jean POTTS Seward's End Electrician
1955 Feb 13 GALTER Christine Betina dau of Frank & Betina Mary GALTER Thaxted Farm Worker
1955 Feb 13 GALTER Michael Frank son of Frank & Betina Mary GALTER Thaxted Farm Worker
1955 Jun 26 RUST Ann Jeanette dau of Ronald Sydney & Margaret Ann RUST Radwinter Roadman
1955 May 08 BEATTIE Phillip John son of Cedric Anthony & Margaret Annie BEATTIE S.Walden GPO Engineer
1955 May 08 WRIGHT Adrian Arthur Charles son of Arthur Edward & Jane WRIGHT Radwinter Packer
1956 Apr 29 COX Mark Antony Ronald son of Roland Henry Charles & Pamela Anne COX S.Walden Builder
1956 Dec 02 GYPPS Diana dau of Stanley Edward & Elizabeth Clara GYPPS S.Walden Engineer's Lab:
1956 Dec 02 PLAYER Sandra Ann dau of Maurice John & Phyllis Margaret PLAYER S.Walden Machine Operator
1956 Jun 17 POTTS Caterina Dawn dau of Eric James & Iris Jean POTTS S.Walden Electrician
1956 May 27 BRADLEY Heather dau of Frank & Norah BRADLEY S.Walden Groundsman
1956 Oct 21 COTTAGE Janice Yvonne dau of Cecil & Sylvia COTTAGE S.Walden Engineer
1956 Oct 21 DAVIDSON Angela Mary dau of Alexander & Nancy Elizabeth DAVIDSON Radwinter Carpenter
1956 Sep 23 BEATTIE Marion Anne dau of Cedric Anthony & Margaret Annie BEATTIE S.Walden PO Engineer
1956 Sep 23 CHAPMAN Gillian Anne dau of Hubert Wendy & Marjorie Lillian CHAPMAN Black Notley Bank Clerk
1956 Sep 30 COOTE Jonathan Paul son of Kenneth & Ruby COOTE S.Walden Painter
1956 Sep 30 COOTE Jonathan Paul son of Kenneth & Ruby COOTE S.Walden Painter
1957 Dec 14 WRIGHT Michael George William son of George & Elsie WRIGHT Ashdon Motor Mechanic
1957 Dec 16 HUTCHINGS Charles son of William Charles & May HUTCHINGS Ashdon Farmer
1957 Feb 03 THAKE Helen Rose dau of Cyril Frank & Audrey May THAKE S.Walden Waiter
1957 Jun 23 RUST Paul Ronald son of Ronald Sydney & Margaret Ann RUST Radwinter Roadman
1957 Sep 29 DENNISON Linda dau of Anthony Geo: & Doreen Pam: Barb: DENNISON Radwinter Farm Worker
1957Jun 30 EATON Roger James Glinn son of Vernon Ernest & Daphne Elizabeth EATON Radwinter Barrister at Law



top